Gadżety erotyczne po zakupie - jak o nie dbać?

Gadżety erotyczne po zakupie - jak o nie dbać?

Każdy, kto choć raz poczynił inwestycje w kierunku akcesoriów dla dorosłych, wie, że najważniejszym punktem podczas ich użytkowania jest sprawa higieny. Podczas, gdy zabawki erotyczne same w sobie nie są niebezpieczne dla zdrowia (o ile nie zawierają np. ftalanów), to nieodpowiednie użytkowanie może wiązać się nawet z nieprzyjemnymi infekcjami. Zadbanie o czystość naszych gadżetów to także gwarancja, że będziemy mogli cieszyć się dłużej z ich perfekcyjnego działania.... ale po kolei.

Instrukcja obsługi

Kupujemy wiele urządzeń elektrycznych i nie tylko. Niektórzy ludzie nie lubią jednak sięgać po instrukcje obsługi, a wolą zdać się na intuicję. Branża zabawek erotycznych jest o tyle specyficzna pod tym względem, że wiedza na temat jej produktów jest często bardzo wąska i osoba pierwszy raz stykająca się z tym asortymentem może mieć problem z samodzielnym domyśleniem się wszystkich zasad. Instrukcja obsługi w sposób łatwy i zwięzły może natomiast wyjaśnić wszystkie kwestie dotyczące obsługi oraz pielęgnacji. Do najważniejszych punktów należą tu:
- sposób czyszczenia oraz przechowywania zabawki,
- informacja o typie lubrykantu, który można używać wraz z danym gadżetem,
- wiedza na temat zasilania oraz ładowania (by osiągnąć największą żywotność baterii).

Higiena

Czasami zdarza się, że producent nie dołożył odpowiednich starań i wszelkie porady zawarte w instrukcji obsługi są mało czytelne dla użytkownika (bądź niekompletne; ogólnikowe). By rozwiać wszelkie wątpliwości w dalszej części wpisu znajdziecie więc wszystko to, co powinno się wiedzieć o asortymencie sklepów erotycznych, aby jego użytkowanie było w pełni komfortowe. Zaczynając od najważniejszego. Higiena.

Akcesoria erotyczne najlepiej czyścić dwa razy – przed i po użyciu. Największą uwagę należy przykładać do czystości, kiedy zmieniamy sposób użycia (np. z analnego na waginalny). W tradycyjnym stosunku nie należy mieszać tych dwóch typów doznań, nie zabezpieczając się wcześniej przed jej skutkami. Tak też sprawa ma się w przypadku akcesoriów erotycznych. By uniknąć infekcji zależy nie tylko wyczyścić produkt, ale nierzadko go zdezynfekować. To w jaki sposób należy to robić zależy przede wszystkim od użytego surowca w procesie produkcji zabawki.


Zasady ogólne

Do najbardziej ogólnych procedur podczas pielęgnacji gadżetów erotycznych należą:
-
wyparzanie (tak, o ile dany produkt nie posiada mechanizmu elektrycznego – uszkodzimy wtedy urządzenie – w przeciwnym wypadku wystarczy od 3 do 5 minut we wrzątku),
-
mycie w zmywarce (tak, ale nie z brudnymi naczyniami, gdyż może na produkcie osiąść tłuszcz – jeśli producent wyraźnie nie zaznaczy, że można to zrobić, to nie powinno się w ten sposób czyścić akcesoriów elektrycznych),
-
dezynfekcja (wielu producentów posiada własna linię środków do dezynfekcji swoich zabawek, warto więc zdecydować się na jeden z nich).

Materiał

Na rynku zabawek erotycznych istnieje kilka materiałów, z których obecnie wykonuje się te produkty. Z uwagi na ich różnorodność, poniżej przedstawiamy ich typy oraz sposób prawidłowej pielęgnacji:
- silikon medyczny
(materiał najbardziej higieniczny i również najprostszy w utrzymaniu czystości, co też determinuje jego wyższą cenę – zabawki myjemy tu ciepłą wodą z dodatkiem mydła antybakteryjnego; ewentualnie można wyparzyć zabawkę po zabawach analnych, w każdym innym przypadku jako dodatkowy środek ostrożności wystarczy spray antybakteryjny; materiał ten nie jest porowaty, więc bardzo trudno jest go trwale zabrudzić – delikatne substancje jak woda, lubrykanty na jej bazie nie wnikają w głąb struktury tego surowca),
- plastik
(nie powinno się poddawać wyparzeniu; najlepiej użyć wody z mydłem oraz środka dezynfekującego – mankamentem tego surowca jest mniejszy komfort w użytkowaniu niż to ma miejsce w przypadku silikonu medycznego),
- szkło, akryl
(można myć w zmywarce, dezynfekować oraz wyparzać (tylko szkło!)
- guma, żel
(stanowczo nie powinno się takich produktów myć w zmywarce ani poddawać działaniu wrzątku, ale istnieją odpowiednie środki do pielęgnacji takich tworzyw, warto więc z nich korzystać),
- cyberskóra
(materiał znany najbardziej z męskich masturbatorów; myć WYŁĄCZNIE używając ciepłej wody, następnie dokładnie osuszyć i zastosować talk, który przedłuża żywotność tego materiału i nie powoduje jego sklejania oraz przywierania drobin brudy i kurzu).


Lubrykanty

By gadżety erotyczne służyły nam jak najdłużej nie wystarczy odpowiednia higiena. Istotne jest również, by lubrykant, który używamy razem z nasza zabawka był odpowiedni. Najbardziej ma to wpływ na produkty z asortymenty silikonowego. Najbezpieczniejszą opcją dla każdego typu surowca są lubrykanty wodne (chyba że producent informuje nas o czymś innym i twierdzi, że któryś z pozostałych typów również się nadaje). Użycie silikonowego lubrykantu w połączeniu z silikonem medycznym może uszkodzić jego powierzchnię, przebarwić zabawkę oraz wpłynąć na zapach materiału.


Baterie

Jeśli posiadamy wibrator, masażer lub inne urządzenie z mechanizmem funkcjonującym na prąd, to dbanie o baterie jest także jednym z kluczowych elementów doskonałej żywotności tych akcesoriów. O ile znamy podstawy użytkowania sprzętu elektronicznego, to nie powinniśmy mieć problemu w poniższymi zasadami:
- jeśli jest to możliwe, należy wyjmować baterie po użyciu, by się „nie rozlały”,
- wymieniając baterie umieszczamy w produkcie cały komplet nowy – nie mieszamy baterii o różnym stopniu zużycia,
- przed myciem wyjmij baterie (oczywiście jeśli gadżet jest wodoodporny),
- jeśli w środku jest akumulator, należy dbać o prawidłowy czas ładowania – pierwsze prawie zawsze jest dłuższe – by nie popsuć wytrzymałości zasilania).


Przechowywanie

Do wielu wibratorów oraz innych gadżetów erotycznych producenci dołączają specjalne pokrowce lub woreczki z miękkiego materiału, które mają ułatwić klientom przechowywanie takich produktów. Musi być w nim (oraz w każdym innym miejscu, do którego zamierzamy schować nasza zabawkę) czysto i sucho. Dobrze jest także nie wystawiać produktu na działanie dużej ilości promieni słonecznych. Wysoka temperatura w najlepszym wypadku przebarwi nasz gadżet, a w najgorszym stopi jego powierzchnie lub przegrzeje mechanizm elektryczny. Tradycyjnie również, dostęp dzieci oraz zwierząt do naszych akcesoriów erotycznych może niezbyt dobrze wpłynąć na ich żywotność, więc powinno się go odpowiednio wykluczyć.

Pożyczanie

Oczywiście najlepiej tego nie robić, ale jeśli nie odczuwamy dyskomfortu na sama myśl o czymś takim, to nic nie stoi na przeszkodzie... o ile tylko:
- zadbamy o higienę urządzenia (obowiązkowe wyparzenie lub dokładna dezynfekcja),
- użyjemy prezerwatywy (szybki środek do osiągnięcia celu – oczywiście po użyciu wyrzucamy zużyta gumkę),
- jesteśmy pewni, że druga osoba prawidłowo dba o własna higienę oraz o czystość zabawki.